Genel

Halk Ozanı Ali Kızıltuğ Son Yolculuğuna Uğurlandı

Halk Ozanı Ali Kızıltuğ Son Yolculuğuna Uğurlandı

Halk ozanı Ali Kızıltuğ, Sivas’ın Divriği ilçesine bağlı Mursal köyünde son yolculuğuna uğurlandı.

Ankara’da yaklaşık bir yıldır tedavi gördüğü hastanede dün sabah hayatını kaybeden halk ozanı Kızıltuğ’un cenazesi, Çankaya’daki Pir Sultan Abdal Cemevi ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törenin ardından memleketi Sivas’ın Mursal köyüne gönderildi.

Kızıltuğ için bugün öğle vakti köy odası önünde tören düzenlendi.

Törende konuşan Valimiz Davut Gül Türkiye’nin büyük bir değerini kaybettiğini belirterek, “Her canlı ölümü tadacak. Önemli olan kalıcı izler bırakmak. Ozanımızla buraya ilk tayin olduğumuzda tanıştırmışlardı. Bize şiir okudu, türkü söylemişti. Daha öncesinde de çocukluğumuzda rahmetli babam evde Ali Kızıltuğ dinlerdi hep, oradan biliyoruz. Allah rahmet eylesin. Ailesinin sevenlerinin başı sağ olsun.” diye konuştu.

Serhat Kızıltuğ ise babasının son zamanlarda yürüyemediğini anlatarak, “Kolundan tutup gezdiriyorduk. Bize dedi ki ‘Beni birkaç güne morga koyarlar’, ben de ‘Baba nasıl konuşuyorsun, daha bana sözün var. Mursal’da kuzu keseceksin’ dedim. ‘İnşallah ama oğlum daha gözüm kesmiyor’ dedi. Gece 2 gibi ağırlaştı, yapılan müdahalelere rağmen kurtaramadık. Hakk’ın rahmetine kavuştu. Ankara’da büyük bir tören düzenlendi, şimdi de köyümüze getirdik. Burada babamıza son görevimizi yapacağız. Sivas’ımızın Divriği’mizin, Mursa’lımızın, Türkiye’mizin başı sağ olsun. Halka mal olmuş bir halk ozanıydı. İnsan ayırımı yapmazdı. Bize vasiyeti ‘eğer ben ölürsem köyüme götürün sevenlerim oraya da gelir hiç değilse Divriği’ye, Mursal’a bir katkım olur’ dedi. Tamam baba dedik, dediği yere de getirdik.” şeklinde konuştu.

Ozanın diğer oğlu Mustafa Kızıltuğ’da “Baba ocağına, doğduğu, büyüdüğü topraklara getirdik. Daha önce getirmek istiyorduk ama felek koymadı. Babam ölmedi yaşayacak. Sevenlerinin duygusuyla, sevgisiyle, aşkıyla, türküleri susmayacak. Sevenleri onu yalnız bırakmayacak. Benim babamdı ama sevenlerinin dostuydu, arkadaşıydı.” dedi.

Daha sonra Ali Kızıltuğ’un cenazesi vasiyeti üzerine, “Abaranın Kaşı” mevkiinde toprağa verildi. Sevenleri Kızıltuğ’un mezarının üzerine fotoğrafını koyarak, karanfil bıraktı.

Cenaze törenine, Kızıltuğ’un ailesi ve yakınları ile Sivas Milletvekili Ali Akyıldız, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Mehmet Nebi Kaya, Divriği Kaymakamı Tolga Özdemir, Divriği Belediye Başkanı Hakan Gök, arkadaşları, sevenleri ve sanatçılar katıldı.

1944 yılında Mursal köyünde dünyaya gelen Kızıltuğ, 1958 yılından bu yana bağlama çalıyordu. 1969’da “Asrı Gurbet Harap Etmiş Köyümü” isimli ilk plağını çıkaran ve bu tarihten itibaren sadece kendi eserlerini seslendiren halk ozanının bugüne kadar 103 plak ve 87 albümü yayınlandı. Yaklaşık 2 bin 160 eser üreten Ali Kızıltuğ’un ayrıca “Baykuşlara Kalan Köy” ve “Sorma Efendim” isminde iki kitabı bulunuyor.

admin

Aralık 15th, 2017

No comments

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir