AABF, Dijital Hafıza Merkezi’ni Kuruyor: 35 Yıllık Tarihi Arşivleme Çağrısı!

Almanya Alevi Birlikleri Federasyonu (AABF) Genel Başkanı Hüseyin Mat, AABF’nin kuruluşunun 35. yıl dönümünde anlamlı bir projeyi hayata geçirme kararı aldığını duyurdu. Almanya ve Avrupa genelinde artan ırkçılığa karşı birçok sosyal ve kültürel etkinlikle sesini daha yüksek bir şekilde duyuran Federasyon, şimdi de “Dijital Kütüphane” isimli bir Hafıza Merkezi oluşturuyor.

Bu kütüphane, AABF’nin tarihindeki tüm önemli anları, yaşanan süreçleri, görev almış yöneticileri, başarıları ve etkinliklerini bir araya getirerek gelecek nesillere aktarmayı amaçlıyor. Federasyon, bu projeyle Alevi toplumunun ve isteyen herkesin AABF’nin tarihine dair bilgilere kolayca erişim sağlamasını hedefliyor.

Ancak, bu özel projenin kapsamlı ve eksiksiz olması için toplumun desteği şart. AABF, tarih boyunca Federasyon’un etkinliklerine tanık olmuş bireyleri ve Cemevlerini, sahip oldukları arşiv materyallerini (fotoğraf, video, doküman vb.) paylaşmaya davet ediyor. Ayrıca, Cemevlerinden kuruluşlarından bu yana geçen süreci anlatan tanıtım materyallerinin Federasyon’a iletmesi talep ediliyor.

Materyallerini paylaşmak isteyenler, aşağıda yer alan Google Drive linkine kendi adlarıyla veya kurumlarının adıyla dosya oluşturarak yükleyebilecek. Proje hakkında daha fazla bilgi veya sorular için, proje sorumlusu Duygu Tatar her zaman yardımcı olmaya hazır.

Federasyon, bu değerli projede toplumun göstereceği katkı ve işbirliği için şimdiden tüm canlara teşekkürlerini iletirken; Alevi toplumunun zengin tarihi ve kültürünün korunarak gelecek nesillere aktarılmasında, her bir bireyin desteğinin büyük önem taşıdığına inanıyor.

Kaynak: Yol Tv

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir