Munzur Üniversitesi öğrencileri: Yaşanan Kaza Değil! 

Munzur Üniversitesi öğrencileri, Aydın Efeler ilçesindeki Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda asansörün düşmesi sonucu yaşamını yitiren Zeren Ertaş için basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Yurt öğrencilerinin defalarca kez şikâyet ettiği, tamir edilmesini talep ettiği yurt asansörünün düşmesi nedeniyle arkadaşımız yaşamını yitirdi. Öğrenci düşmanı sistem kurumlarının hiçbiri bu ihmalin sorumluluğunu almadı” denildi.

Aydın’ın Efeler ilçesindeki KYK Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda bir süredir arızalı olan ve şikayetlere rağmen onarılmayan asansörün düşmesi sonucu 22 yaşındaki Zeren Ertaş isimli öğrenci hayatını kaybetti. Ertaş’ın hayatını kaybetmesi büyük bir protesto dalgası yarattı. Türkiye’nin dört bir yanında yaşananlara tepki yükseliyor.

Munzur Üniversitesi öğrencileri, Aydın Efeler ilçesindeki Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda asansörün düşmesi sonucu yaşamını yitiren Zeren Ertaş için Seyit Rıza Meydanı’nda basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı öğrenciler adına Eylül Yantemur okudu. Açıklamada, ‘Kaza değil cinayet, sorumlular hesap versin’ pankartı açıldı. Açıklamaya Dersim’deki siyasi parti ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de destek verdi.

“YAŞANAN KAZA DEĞİL”

2 gün önce KYK’ya bağlı Aydın Güzelhisar Kız Öğrenci Yurdu’nda cinayet işlendiğini söyleyen Eylül Yantemur, “Yurt öğrencilerinin defalarca kez şikâyet ettiği, tamir edilmesini talep ettiği yurt asansörünün düşmesi nedeniyle arkadaşımız yaşamını yitirdi. Öğrenci düşmanı sistem kurumlarının hiçbiri bu ihmalin sorumluluğunu almadı. Öğrencilerin uyarılarını dikkate almayan, verdikleri yurtları ve yemekleri dahi bir lütuf olarak gören insanca yaşayabilmemiz için gerekli sorumluluğu almayanlar bu facianın sorumlusudur. Yaşananların kaza olmadığını biliyor, ihmallerin önüne geçmek yerine cinayetin üstünün kapatıldığını görebiliyoruz” diye belirtti.

“ÖĞRENCİLERİN YAŞAMLARINI KAYBETMESİ TESADÜF DEĞİL”

Son bir haftada farklı nedenlerle öğrencilerin yaşamlarını kaybetmesinin tesadüf olmadığını ifade eden Yantemur, şunları ifade etti:

“Öğrencilerin barınma, beslenme gibi en temel ihtiyaçları gasp ediliyor, talep eden öğrenciler psikolojik desteğe ulaşamıyor. Zaten bilimsel olmayan Üniversitelerde eğitim almak temel bir hak olmaktan uzaklaşıyor. Öğrencilerin ihtiyaçları için ayrılmayan bütçe, tarikatlara, sermaye çetelerine ve savaşa ayrılıyor. Öğrencilerin yaşamlarından çalınanlar, saray giderlerine, iktidarın kendi mega projelerine veriliyor. Öğrenci ölümlerinin sorumluları her türlü temel hakkımızı gasp edenlerdir. Munzur Üniversitesi öğrencileri olarak gücümüzü birbirimizden, kol kola verdiğimizde değiştirebildiklerimizden alıyoruz. Bugün ülkenin dört bir yanında üniversite öğrencileri birbirlerinden aldıkları bu güçle buluşuyor, direngen ruhuyla öldürülen arkadaşlarının hesaplarını soruyorlar. Tüm üniversite gençliğini, gücünü gücümüze katmaya çağırıyoruz. Bizleri öldüren bu sistemin sorumlularından hesap soracağız.”

Açıklamanın ardından oturma eylemi yapıldı.

PİRHA

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir