Alevi Dernekleri, 10 Aralık’ta İstanbul’da miting yapma kararı aldı

Türkiye’de giderek yayılan siyasal islama ve AKP’nin baskıcı politikalarına karşı Alevi kurumları, demokrasi güçlerinin de katılımıyla 10 Aralık’ta İstanbul’da bir miting yapacak. Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz, “Türkiye, AKP’ye geri adım attırmadığı sürece gelecek nesillerin laik, demokratik ve özgürlükçü bir ortamda yaşama şansının olmadığını biliyoruz. Bunu tersine çevirmek için mücadele zamanı diyoruz” dedi.

AKP iktidarının son seçimlerden sonra günden güne arttırdığı baskı ve asimilasyon politikalarına karşı İstanbul’da 10 Aralık günü Alevi kurumlarının çağrısıyla demokratik kitle örgütleri ve eğitim kurumlarının destek vereceği bir miting yapılacak.

“Laik eğitim, insanca yaşam, demokratik Türkiye” şiarıyla düzenlenecek mitingle ilgili bilgileri PİRHA‘ya aktaran Hubyar Sultan Alevi Kültür Derneği Başkanı Aydın Deniz,  “28 Mayıs seçimlerinden sonra AKP’nin iktidarını korumasıyla birlikte siyasal islam için adımları hızlandırdı. Adeta koşar adım gidiyor. Siyasal islamla yaşamımızı kuşattı ve başta seküler yaşamı savunan ve inancı yok sayılan Aleviler tarafından ciddi bir rahatasızlığa sebep oldu” dedi.

“BÜTÜN DEMOKRASİ GÜÇLERİNİN ORTAK BİR MÜCADELE ÖRMESİ GEREKİYOR”

İzmir’deki 16 Eylül mitingiyle ilk itirazlarını ortaya koyduklarını ifaden eden Deniz, devamında şunları söyledi:

“AKP iktidarı itirazları dikkate almayarak eğitim üzerindeki siyasal kuşatmasını daha da arttırdı. Bundan dolayı Aleviler, Türkiye’deki siyasal islama, eğitimdeki asimilasyon uygulamlarına ve antidemokratik uygulamalara sessiz kalamaz. Alevi kurumları 10 Aralık’ta İstanbul’da bir miting için karar aldı. Bu karar önemli bir karardı. Türkiye’de bütün demokrasi güçlerinin ortak bir mücadele örmesi gerekiyor. Türkiye, AKP’ye bu konuda geri adım attırmadığı sürece gelecek nesillerin laik, demokratik ve özgürlükçü bir ortamda yaşama şansının olmadığını biliyoruz. Bunu tersine çevirmek için mücadele zamanı diyoruz.”

Dilan ŞİMŞEK/ PİRHA

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir