Alevi Kültür Dernekleri’nden savaş tepkisi: Her savaş bir cinayettir

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) İsrail’in Filistin’e dönük saldırılarına ilişkin yazılı bir açıklama yaptı. Açıklamada, “İşgalci güçlerin dayatmaya çalıştıkları her türlü savaş politikalarına karşı halkların kardeşliğinde ısrarcı olmak, inatla barışı savunmak, her türlü savaş politikasını teşhir etmek, savaşın değil barışın tarafı olmak, insanlık için, dünyamız için, gelecek kuşaklarımız için tarihsel bir sorumluluktur” denildi.

İsrail’in Filistin’e dönük saldırıları devam ederken, bir hafta içinde aralarında kadın ve çocukların olduğu 4 bine yakın yurttaş yaşamını yitirdi, binlercesi de yaralandı.

Saldırıların aralıksız devam ettiği Filistin halkına destek için dünyanın birçok kentinde milyonlar sokağa çıkarken, Alevi kurumları da İsrail’in saldırıları sonlandırması çağrısında bulunmayı sürdürüyor.

Alevi Kültür Dernekleri (AKD) İsrail’in Filistin’e dönük saldırılarına ilişkin yazılı açıklama yaptı.

“İçinde yaşamaya tutunduğumuz coğrafyamızın her tarafında kan ve gözyaşı akıyor” denilen açıklamada, “Neredeyse her gün zulüm, katliam ve insanlığa karşı suç işleniyor. Bu acıları en derinden yaşayan halkız, en son söyleyeceğimizi en baştan haykırıyoruz, lânet olsun zulmün saltanatına” sözlerine yer verildi.

“SAVAŞA SON, BARIŞ HEMEN ŞİMDİ”

Filistin’de, savaşın ölen ve mağdur olanların kadınlar, çocuklar, yaşlılar, hastalar olduğuna dikkat çekilen açıklamanın devamında şunlara yer verildi:

“Ülkemiz ve coğrafyamız özelinde emperyalist odaklarca savaşın tüm kirli boyutları ile sürdürmenin çabası içinde olduklarını görüyoruz. Bu güç odakları geleceklerinin güvencesini, halkları birbirinden ayrıştırarak düşmanlaştırıp, her türlü savaş politikaları ile savaşın bütün kirli yöntemlerini denemekten bir behis görmediklerini bir kez daha ibretle görüyoruz. Gazze’de bir hastanenin hedef alınması, sivillerin katledilmesi, her türlü savaş tan-tanlığını yapan zihniyetler açısın da mübah olduğunu görüyoruz. İşgalci, emperyalist ve sömürgeci güç odaklarca, güvenlik, tehdit ve terör bahaneleri ile çıkarılan her türlü savaşın, insanlık açısından bir cinayet olduğunu, insanlığa karşı suç işlendiğini belirtmek isteriz. Terör ve benzeri odaklarla mücadele, sivil halkın yaşam alanlarına, her türlü savaş araçları ile müdahale etmek, bombalar yağdırmak, terörle mücadele olmadığının bilinmesi gerekir. Halkların düşmanı, işgalci, emperyal ve sömürgeci güçlerin, gerek ülkemiz nezdinde ve yaşadığımız coğrafyamızda, dünyanın herhangi bir yerinde, dayatmaya çalıştıkları her türlü savaş politikalarına karşılık, halkların kardeşliğin de ısrarcı olmak, inatla barışı savunmak, her türlü savaş politikasını teşhir etmekle, savaşın değil barışın tarafı olmak, insanlık için, dünyamız için, gelecek kuşaklarımız için tarihsel bir sorumluluktur. Ortadoğu özelinde coğrafyamızı kan gölüne döndürmenin hesabında olan, bunun için güvenlikçi politikalara endeksli, her türlü savaş politikasını yürütmek isteyen, güç odaklarına karşı, Ortadoğu’nun bütün halkları ve bütün farklı inançsal yapıları, el ele vererek, ancak çıkarılan ve çıkarılmaya çalışılan her türlü savaşı durdurmanın mümkün olduğu inancındayız.

Hiç bir savaş, insanlığın çıkarına olmadığı gibi, hiç bir savaş gerekçesi, insan yaşamından daha değerli değildir. Yaşam hakkının kutsallığına inanan ve kutsayan, insanı merkeze alan bir düşüncenin sahibi olan biz Aleviler, tarihin hiçbir sürecinde, savaşın asla tarafı olmadık, her koşulda ve şartta, barışın dolayısıyla yaşamın ve yaşatmanın tarafı olduk. Nerede bir mazlum varsa hep yanında durduk ve durmaya da devam edeceğiz.

Tüm bu savaş iklimi içerisinde barışı var etme mücadelesi için haykırıyoruz, “Savaşa son, barış hemen şimdi” diyoruz. Çünkü biz savaşların kaybedeninin her zaman özelikle kadınlar ve çocuklar olduğunu genel olarak bütün halkların kaybettiğini, kazananı olmadığını biliyoruz. Tıpkı bugün İsrail’de ve Filistin’de yine ölenlerin kadınlar, çocuklar ve hastalar olduğu gibi. Bu nedenle, sivilleri ve hastaları hedef alanları şiddetle kınıyoruz.”

PİRHA

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir