Alevilerden Serçeşme’de Barış Çağrısı!

Alevi Bektaşi Federasyonu’nun (ABF) Genişletilmiş Danışma Kurulu Toplantısı için Nevşehir’in Hacı Bektaş ilçesinde bulunan Aleviler, Hünkar’ın topraklarında bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Türkiye Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV) ve Alevi Kültür Dernekleri (AKD) temsilcileri açıklamada yer aldı.

Kurumlar adına açıklamayı, AKD Genel Başkanı Seher Şengül Yılmaz okudu. Açıklama metni şu şekilde;

“7 Ekim saldırıları ile başlayan ve savaşın acımasız yüzünün çok çabuk ortaya çıktığı, sivil yerleşim yerlerinin ve hastanenin bombalanmasıyla binlerce insanın can kaybı ve yaralanmaların yaşandığı bir süreçteyiz.

İsrail Filistin bölgesinde, savaşın hal değiştirerek neredeyse soykırıma avaran girişimlere ve saldırılara ses çıkarmadığı gibi taraf olan ABD ve Avrupa ülkeleri İsrail’in şiddetini arttırmasına neden olmaktadırlar. Ortadoğu Bölgesi’nin barış ve huzurunu bozan her girişimin karşısındayız.

Gerek İsrail gerek Filistin tarafının saldırıları nedeniyle ölen sivil masumların yaşama hakkı insancıl görevlerimizi hatırlatırken; bölgeye yönelik İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni öne sürüp, barış isteyenler, daha yakın süreçte SİHA’lar ile bomba atanlardır, savaş tezkeresi çıkartanlardır ve ülkeye yabancı asker daveti yapanlardır. Bu konudaki çelişkileri ve samimiyetsizlikleri ortadadır. Bu ikiyüzlülükten vazgeçin. Bir yandan ‘barış’ diyeceksin; diğer yandan Suriye’de operasyonlar yapacaksın.

AKP iktidarı ve Recep Tayyip Erdoğan, barışa yönelik ‘varsa’ samimiyetlerini ülkede bulunan askeri üsleri kapatarak, yaptıkları ticari anlaşmaları iptal ederek ve Suriye’de askeri operasyonlara son vererek göstermelidir. Bölgede barış, ülkede demokrasiye katkı sunmayanların tek taraflı mağduriyet politikaları gerçekçi değildir.

Yaşama değer veren doğa ve canlıların yaşam hakkını savunan biz Aleviler; bölgede savaşların ve ölümlerin bir an önce durdurulması, hayatın normalleştirilmesi ve başta Ortadoğu olmak üzere tüm dünyada barışın tesis edilmesi için girişimlerin başlatılmasını ve bunun için hem tarafların hem de bütün dünya ülkelerinin barışa ve çözüme yönelmesini istiyoruz.”

Kaynak: Yol Tv

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir