HBVAKV: Filistin’deki insanlık suçuna sessiz kalınmamalı!

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Gazze’de hastanenin vurulmasını yaptığını açıklama ile kınayarak, katliam ve ablukada payı olanların yargılanması çağrısında bulundu.

İsrail’in Gazze’de bulunan El-Ehli Baptist Hastanesi’ne yönelik bombardımanında, en az 500 kişi yaşamını yitirdi. İsrail’in gerçekleştirdiği katliama, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) başta olmak üzere dünyadan tepki yağdı.

Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı, saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

“İNSANLIK SUÇUNA SESSİZ KALINMAMALI”

Kalkın katledilmesinin kabul edilemeyeceği belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“İsrail’in yıllardır devam eden, Filistin halkını yurtlarından ederek, topraklarına el koyma çabası 7 Ekimden bugüne planlı bir şekilde devam etmekte ve şiddetini gittikçe artırmaktadır. Bu saldırılarda yüzlerce sivil insan katledilmiş ve yurtlarından ayrılmaya zorlanmıştır. Son olarak İsrail’in bir hastaneye yapmış olduğu ve 500 den fazla sivilin ölümüne yol açan saldırı kabul edilemez. Hiç bir dünya ülkesi Filistin’de yaşanan insanlık suçuna sessiz kalmamalıdır. Filistin halkına yaşatılan ablukanın acilen kaldırılması ve acil ihtiyaçların ivedi bir şekilde insanlara ulaştırılması konusunda adım atılması elzemdir. İnsanların katledilmesinde, bölgeyi açık bir cezaevi haline getirerek insanların aç ve susuz kalmasında payı olan herkes uluslararası hukuk normları çerçevesinde yargılanmalı ve gereken cezaları alması sağlanmalıdır.
Bütün öğretisi barış olan biz Aleviler, “Hünkar Hacı Bektaş Veli’nin dediği gibi ‘düşmanınız dahi olsa, insan olduğunu unutmayınız’ sözünü tüm insanlığa hatırlatır, bütün savaşların insanlığa karşı bir suç olduğunu belirtir, tüm dünya barışı için mücadele edeceğimizi kamuoyuna bildiririz.”

PİRHA

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir