Sanatçı Hüseyin Güneş Alevi Derneklerine sitem

Sanatçı Hüseyin Güneş, Alevi kurumlarının etkinliklerine hep aynı sanatçıların davet edilip diğer sanatçıların görmezden gelinmesine sitem etti. Güneş, “Türkiye’de yüzlerce Alevi sanatçının evine ekmek götürmekte ve çocuklarını okutmakta zorlandığını vurgulayarak, “Hal böyle iken 25-30 milyon Alevinin sadece 5 tane sanatçısı var. Alevilerin başka sanatçıları, ozanları yok mu?  Neden bu işten yaşamını sürdüren başka sanatçıları da davet etmiyor, destek çıkmıyorsunuz?” diye sordu.

Sanatçı Hüseyin Güneş, Alevi kurumlarının etkinliklerde hep aynı sanatçıları çağırdığını belirterek, sosyal medya hesabından eleştirilerde bulundu.

“NEDEN SÜREKLİ AYNI İSİMLERİ ÇAĞIRIYORSUNUZ?”

Türkiye’de yüzlerce Alevi sanatçısının, evine ekmek götürmekte ve çocuklarını okutmakta zorlandığını vurgulayan Hüseyin Güneş, “Alevi ozanlarının birçoğu Anadolu’nun kırsal bölgelerinde yaşıyor, bir yerden bir yere gitmek için para bulamıyorlar. Büyük şehirlerde yaşayanlar, kıyı sahil kentlerinde bir hafta tatil yapamıyorlar. Bir tek öğünle konservatuarlarda eğitimini sürdürmeye çalışan pırıl pırıl Alevi gençleri eğitimini tamamlayamıyorlar. Hal böyle iken dönüp bakıyoruz, 25-30 milyon Alevinin sadece 5  sanatçısı var. Alevilerin başka sanatçıları, ozanları yok mu? Neden sürekli bu 5 adamı, neden hep aynı isimleri çağırıyorsunuz? Neden bu işten yaşamını sürdüren başka sanatçıları da davet etmiyor, destek çıkmıyorsunuz? Başka birbirinden güzel yüzlerce sanatçıları var Alevi toplumunun, konserlerinizi, gecelerinizi bunlarla yapamıyor musunuz? Farklılıklara tahammül etmeyen, adam kayıran, kendisine yalakalık yapan, yakın duran, tek tipçi zihniyetin elinden yıllardır, bu ülkede sanat ve sanatçıya yapılan zulmü hem ağzımızdan düşürmeyeceğiz, her fırsatta dillendireceğiz ama dönüp kendimize de bir sefer olsun bakmayacağız” ifadelerini kullandı.

“ALEVİLİK ÖĞRETİSİ HİÇ KİMSENİN TEKELİNDE DEĞİL”

Alevi kurumlarına seslenen Hüseyin Güneş, “Yüzlerce sanatçınızın, ozanınızın, kalbini kırıyor, genç yetenekleri soğutuyorsunuz. Farklı değerlerle, farklı hünerlerle, farklı yorum ve duygularla, farklı yüzlerle bu toplumu buluşturun” dedi.

Güneş şöyle devam etti:

“Alevilik hepimizin Yolu, Alevilik hepimizin felsefesi, sadece bir grubun değil. Yılın on iki ayı her gecede, her açılışta, her kutlamada, her toplantıda aynı isimler. Alevilik öğretisi hiç kimsenin tekelinde değil. Hep aynı adamlar, aynı isimler artık gına geliyor insanlara. Başka sanatçı, ozan yok mu? 25 milyon Alevi toplumunun tek 5 tane sanatçısı mı var? Bu üç, beş tane sanatçı dışında sanatçı yetiştiremediler mi?”

PİRHA

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir