DİSK: Direnen Filistin Halkının Yanındayız!

7 Ekim 2023 sabahı başlayan “Aksa Tufanı” ile Filistin-İsrail arasındaki çatışmalar yeni bir aşamaya geldi. Bu konuda hem Türkiye kamuoyu içinde hem de uluslararası düzeyde farklı değerlendirmeler yapıldı.

DİSK olarak, elbette sivillere yönelik saldırıları şiddetle kınıyoruz. Sivil yerleşimlerin, hastanelerin ve altyapı tesislerinin bombalanmasını lanetliyoruz. Savaşın bugün başlamadığını, bölgenin 100 yıldır sömürgeciliğe, işgale, ayrımcılığa, katliamlara ve sürgünlere sahne olduğunu biliyoruz. Dün olduğu gibi bugün de Filistin halkının yanındayız. Filistinlilerin kendi kaderini tayin ve topraklarına geri dönüş hakkını savunuyoruz.

Konu uluslararası sendikal hareketin de gündemindedir. Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) yüzlerce sivilin öldürüldüğü şiddet olaylarını kınamaktadır. ITUC, tüm tarafları ve uluslararası toplumu barış için harekete geçmeye, uluslararası hukuka ve Birleşmiş Milletler kararlarına saygı göstermeye çağırmaktadır.

Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki sendikaları temsil eden Arap Sendikalar Konfederasyonu’na (ATUC) göre, yaşananlar, işgalin genişletilmesinin, Mescid-i Aksa ve Kutsal Kabir Kilisesi gibi mekânlara saygısızlığın ve genel olarak uluslararası hukukun ihlal edilmesinin sonucudur. Arap sendikalarına göre İsrail yeni saldırıları haklı göstermek için küresel bir medya kampanyası yapmaktadır.

Filistin sendikalarından aldığımız bilgilere göre sadece Gazze’de değil Filistin genelinde saldırılar ve katliamlar artmaktadır. Askeri çatışmalara ek olarak Batı Şeria’da ve işgal altındaki topraklarda çalışan çok sayıda Filistinli işçi işlerine gidip gelirken gözaltına alınmıştır.

Uluslararası sendikal hareket, çatışmaların Filistin’i aşarak bütün bölgeye yayılmasından endişelidir. Azerbaycan, Ermenistan, Irak, Suriye ve İran’da farklı silahlı çatışmalar ve savaşlar sivilleri de etkileyecek şekilde şiddetlenmektedir.

Savaşlar her şeyden önce işçileri, emeğiyle geçinenleri, ekonomiyi ve sosyal hakları olumsuz etkilemektedir. O nedenle barış içinde bir arada yaşamayı savunmaya ve savaşlara karşı çıkmaya devam edeceğiz.

İsrail’in işgalinin son bulması için Filistin halkıyla ve Filistin sendikalarıyla dayanışmayı büyüteceğiz. Nehirden Denize Özgür Filistin talebini desteklemeyi sürdüreceğiz.

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir