Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenler Berlin Alevi Toplumu BAT-Cemevi’nde anıldı.

Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenlerin anıldığı ve sorumluların açığa çıkarılması istendiği etkinlikler Türkiye ve Avrupa’da devam ediyor. Berlin Alevi Toplumu BAT-Cemevi de Maraş Katliamı’nda hayatını kaybedenler 41. yılında unutmadı.

Onlarca yurttaşın katıldığı anma saygı duruşu ve çerağ uyandırma ile başladı. Anmada BAT-Cemevi İnanç Kurulu’ndan Burhan Akdemir, Hasan Eker ve Haydar Akdağ dedelerin katledilenler için okuduğu dualarla, lokmalar pay edildi.

Zakir Uğurcan Yoloğlu ile Özgür Adıgüzel deyişler okumasının ardından katliama ilişkin dönemin görüntülerinden ve tanıkların anlatımlarından oluşan kısa bir sinevizyon gösterimi yapıldı. Gösterimin ardından ise İnanç Kurulundan Burhan Akdemir, Hasan Eker ve Haydar Akdağ, katliamın o dönem ki tanıklarından Haydar Küpeli, BAT-Cemevi Yönetim Kurulundan Seyit Ali Dikmen ve bazı canlarımız duygu ve düşüncelerini paylaştı. Konuşmaların ardından anma etkinliği sona erdi.

Ayrıca Katliamın 41. Yılında BAT-Cemevi’nde 24 Aralık Salı günü moderatörlüğünü Metin Mat’ın yapacağı ve Ali Köylüce ile tanıklardan Ahmet Doğan, Mehmet Öngül, Haydar Küpeli konuşmacı olarak katılacağı panel gerçekleştirilecek. 

Pirha

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir