Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenler İzmir’de anıldı

Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenler İzmir’de anıldı. Çok sayıda Alevi kurumunun yaptığı ortak açıklamada, Maraş Katliamı’nın devlet eliyle yapıldığına dikkat çekilerek, 1978’den buyana ülkede yaşanan antidemokratik uygulamalara dikkat çekildi. Açıklamada, Dersim’de bulunan Seyit Rıza heykeline bile tahammül edilmediği kaydedildi. 

Alevi Bektaşi Federasyonu İzmir Bileşenleri, Alevi Vakıflar Federasyonu İzmir Bileşenleri, Alevi Dernekler Federasyonu İzmir Bileşenleri ve Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı İzmir Şubeleri, İzmir Konak Sümer Bank önünde bir araya gelerek Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenleri andı.

Anmaya çok sayıda demokratik kitle örgütü, siyasi parti temsilcisi katıldı. Anmada sık sık ‘Maraş’ı unutma, unutturma- Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı.

“İNSANLAR HALA ÖTEKİLEŞTİRİLİYOR”

Anmada ilk olarak AKD GYK Üyesi ve Marmara Bölge Sorumlusu Hüseyin Görer konuştu. Maraş’ta yaşamını yitirenleri anarak konuşmasına başlayan Görer, insanların hala ötekileştirilerek kapılarının işaretlendiğini belirtti. Bu faşizan yaklaşımdan vazgeçilmesi gerektiğini kaydeden Görer, mücadele vurgusu yaptı.

Hüseyin Görer son olarak ”Maraş Katliamı özelinde Dersim’i, Sivas’ı, Gazi’yi, Roboski’yi, Suruç ve Ankara’yı anıyoruz” dedi.

“DEVLETİN KARANLIK GÜÇLERİ TARAFINDAN YAPILDI”

Daha sonra ortak basın metnini Narlıdere Cemevi Başkanı Mustafa Aslan okudu. Aslan, Maraş Katliamı’nın üzerinden 41 yıl geçtiğini belirterek, devlet eliyle yapılan bir katliam olduğunun altını çizdi.

“Devletin karanlık güç odakları tarafından tezgâhlanan, ırkçı ve dinci çevrelerin de aktör olarak kullanıldığı bu vahşetin açtığı yara aradan geçen 41 yıla rağmen hala kapanmadı” diyen Aslan, hala Alevilerin evlerinin işaretlendiğini ve Alevilere karşı ötekileştirmenin, ayrımcılığın, nefret söyleminin doruğa çıktığı günler yaşadıklarına dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Kamuda ve özel sektörde Alevi ayrımcılığına yönelik söylem ve tutumlar teşvik ediliyor, Alevilik devletin istihbarat raporlarında tehdit kategorisinde değerlendiriliyor. Okullarda Zorunlu Din Dersleri ile çocuklarımıza zorla kendi inancı olmayan bir inanç dayatılıyor. 41 yıl önce kaybettiğimiz canlarımızı anmak için Maraş’a gitmek isteyen Alevilere, demokrasi ve özgürlük mücadelesi veren demokratik kitle örgütlerine her yıl olduğu gibi bu yılda Milli birlik ve toplum düzenini bahane ederek izin verilmiyor.”

Aralık ayının katliamları, yolsuzlukları, hırsızlıkları hatırlattığını söyleyen Aslan, 19 Aralık 2000 yılında ‘Hayata Dönüş’ adı altında devrim mahpuslara karşı Cezaevi Katliamı’nın yaşandığını hatırlattı. Aslan, 28 Aralık 2011 tarihinde Şırnak Uludere’de yaşanan Roboski Katliamı’nda devlet eliyle yapıldığını ve 35 yurttaşın hayatını kaybettiğini belirtti.

“SEYİT RIZA’NIN HEYKELİNE BİLE TAHAMMÜL YOK”

1978 yılında yaşanan Maraş Katliamı’nın tüm detaylarıyla sorgulanması ve bilince çıkarılması gerektiğini kaydeden Aslan, devletin toplum vicdanıyla yüzleşmesi gerektiğinin atını çizdi.

Açıklamada ülkede yaşanan anti demokratik uygulamalara da dikkat çekildi. Özellikle Kürt coğrafyasında yaşanan kayyım politikasıyla halkın iradesine kelepçe vurulduğunu belirten Aslan, “Alevi toplumun önemli bir değeri olan Pir Seyit Rıza’nın Dersim meydanında dikili olan heykeline bile tahammül edemeyecek kadar pervasızlaşan tekçi ve faşizan dilin dinlendirilerek toplumsal ayrışmanın gittikçe derinleştiği bir ortamda, yeni Maraş’ların olabileceği noktasındaki kaygılarımız ne kadar haklı olduğumuzun bir göstergesidir” dedi.

“LAİK, DEMOKRATİK BİR CUMHURİYET İNŞA EDİLMELİ”  

FETÖ terör örgütü bahanesiyle işlerinden ihraç edilen edilen kamu emekçilerinin işine iade edilmesi, tutuklu bulunan milletvekilleri, gazeteciler, belediye başkanlarının serbest bırakılması çağrısı yapan Mustafa Aslan, yapılan savaş çığırtkanlığının, inkarcı, ayrıştırıcı dilden vazgeçilmesi gerektiğinin altını çizerek laik, demokratik bir cumhuriyetin inşa edilmesi gerektiğini söyledi.

PİRHA

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir