Maraş’ta 41 Yıl Önce Katledilenler Mersin’de Ağıtlarla Anıldı

Maraş Katliamı’nda yaşamını yitirenler Mersin Cemevinde konuşmalar ve ağıtlarla  anıldı. Anmada konuşan ABF İnanç Kurulu ve Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz, katliamla yüzleşilmemesine tepki gösterdi.

Maraş Katliamı’nın üzerinden 41 yıl geçti. Katliamda yaşamını yitirenler için ülkenin ve dünyanın bir çok yerinde anmalar yapılıyor. Mersin Cemevinde de Maraşlılar ve Pazarcıklar derneğinin katılımıyla anma gerçekleştirildi.

Anmaya Erdoğan Sevim dedenin gulbang okumasıyla başlandı. Okunan gulbangın ardından söz alan ABF İnanç Kurulu ve Mersin Cemevi Başkanı Hasan Kılavuz, Alevilere yaşatılan katliamların tarih boyunca devam ettiğine  işaret etti.

“90 yıllık cumhuriyet boyunca ne önceki hükümetler ne de Ak Parti hükümeti bu katliamlarla yüzleşmedi. Hükümetler çıkar ve menfaatleri söz konusu olduğunda dini ögeleri kullanarak bir sonraki Alevi katliamını, gerek konuşmalarında gerek mesajlarında gerekse yazılı ve görsel medya üzerinden hazırlığını yapmaktadırlar. Aynı zamanda Maraş Terolar örneğinde olduğu gibi yerlerde insansızlaştırma politikası uygulamaktadır. Bu ülkede birlikte ve beraberce yaşamamız, huzur içinde, kardeşçe olmamız bizim dileğimizdir. Birbirimizi olduğumuz gibi kabul etmek, değerlerine saygı duymak yegane temennimizdir.”

Hasan Kılavuz’un konuşmasının ardından önceki dönem CHP Mersin Milletvekili Hüseyin Çamak da kısa bir konuşma yaptı. Konuşmasında Maraş Katliamı’nda yaşamlarını yitirenlerin mezarlarının dahi bilinmediğine dikkat çeken Çamak, “Ne zaman ki farklılıklarımızı zenginliğimiz olarak görürsek toplumsal barışı o zaman sağlarız” dedi.

Anma sinevizyon ve sanatçı Erhan Toprak ile Kazım Baran dedenin söylediği ağıtlarla son buldu.

Pirha/ Diren KESER

Bunları da sevebilirsiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir